2016 CLC Learning Session Speakers

Tefere A. Gebre (AFL-CIO)

Troy Adkins (Independent Sector)

Michael Allen (United Way Centraide Ottawa)

Rachel Arent (United Way of Southwest Michigan)

Ana Avendano (United Way Worldwide)

Howard Bakalar (United Way of Broward County)

Lisa Bowman (United Way Worldwide)

Melissa Bowman (United Way for Southeastern Michigan)

Michelle Branch (Branch Law Group)

Michelle Braun (United Way of Northeast Florida, Inc.)

Treva Brinkley (United Way of Greater Cincinnati)

Mike Brooks (United Way Worldwide)

Dana Brown (United Way Worldwide)

William Browning (Mile High United Way, Inc.)

Erin Budde (United Way of Greater St. Louis, Inc.)

Jennifer Callans (United Way for Southeastern Michigan)

Rebecca Carter (United Way of Metropolitan Nashville)

Stephanie Chan (Grantmakers for Effective Organizations)

Jennifer Chegus (United Way Toronto & York Region)

Soncia Coleman (United Way Worldwide)

Stephanie Cooper (United Way of Greater Kansas City)

Maureen Curtis (United Way Centraide Windsor-Essex County)

Benjamin David (North Carolina Courts)

Kymn Davidson-Hamley (StellarOne)

Afira DeVries (United Way of Roanoke Valley, Inc.)

Eric Dewey (United Way of Metropolitan Nashville)

Shawn Dove (Campaign for Black Male Achievement)

John Emge (United Way of Greater Philadelphia and Southern New Jersey (Atlantic County))

Julia Estrada (Valley of the Sun United Way)

Kenneth Euwema (United Way Worldwide)

Ed Farley (United Way Worldwide)

Emily Fay (United Way of Greater Cincinnati)

Carole Gagnon (United Way Centraide Ottawa)

Brian Gallagher (United Way Worldwide)

Kathy Gardner (United Way of Greater St. Louis, Inc.)

Jay Geshay (United Way of Central Indiana)

Jennifer Gifford (United Way of Central and Northeastern Connecticut)

Jennifer Gipp (United Way of Central Stark County)

Erica Greeley (Independent Sector)

Paula Green (United Way Worldwide)

Regina Greer (United Way of Greater St. Louis, Inc.)

Kimberlee Guenther (United Way of Metropolitan Chicago)

Diane Hassan (United Way Tocqueville Association)

Bruce Hawkins (Educational Service District 123)

Chris Herndon (United Way of Central Indiana)

Michael Herrera (United Way Toronto & York Region)

Rusty Hicks (LA County Federation of Labor, AFL-CIO)

Bill Hulterstrom (United Way of Central & Southern Utah)

Stephanie Husted (Heart of Florida United Way)

Boim Jang (Community Chest of Korea)

David Jobe (United Way of Greater Houston)

Anthony Johnson (United Way of the Capital Area, Inc.)

Matthew Katzfey (United Way of Metropolitan Chicago)

Sara Kerrigan (United Way Worldwide)

Seong Yul Kim (Community Chest of Korea)

Kate Knight (United Way of Metropolitan Dallas, Inc.)

Katelyn Kovalik (Heart of West Michigan United Way)

Kristen Lewis (United Way for Southeastern Michigan)

Sarah Link (United Way of Massachusetts Bay and Merrimack Valley)

Sharon Lupton (United Way of Canada - Centraide Canada)

Wendy MacDermott (United Way Saint John, Kings and Charlotte)

Angela McAllister (United Way of Central Maryland)

Rob McCulloch (United Way of Canada - Centraide Canada)

Sara McCullough (United Way of Greater Philadelphia and Southern New Jersey)

Eric McDonnell (United Way of the Bay Area)

Patrick McIntyre (United Way Worldwide)

Curtis McMinn (United Way of Greater Houston)

Kristin McSwain (Boston Opportunity Agenda)

Lydia Merritt (United Way of Roanoke Valley, Inc.)

Maja Mikarovska (United Way Toronto & York Region)

John Millikin, PhD (Arizona State University)

Erica Mitchell (United Way of Metropolitan Nashville)

Wanda Mizutowicz (United Way of Metropolitan Dallas, Inc.)

Edward Montgomery (United Way of Greater Philadelphia and Southern New Jersey)

Jennifer Morfin (Fondo Unido, I.A.P.)

Stephen Moss (Holland & Knight)

Zwelakhe Onwell Msomi (United Way South Africa)

Alexandrea Murphy (United Way of Metropolitan Chicago)

Anna Murphy (United Way of Southwest Michigan)

Larry Olness (Heart of Florida United Way)

Jed Oppenheim (United Way of the Capital Area, Inc.)

Neil Parekh (World Vision Canada)

Heather Peeler (Grantmakers for Effective Organizations)

Rob Podlogar (Siemer Institute for Family Stability)

Shannon Reed (United Way of Greater Milwaukee & Waukesha County)

Kevin Robbie (United Way Australia, Ltd.)

Jason Roth (United Way of Northeast Florida, Inc.)

Michele Roth (United Way of Benton & Franklin Counties)

Julie Russell (United Way of Greater St. Louis, Inc.)

Gina Santagati (United Way of Greater Milwaukee & Waukesha County)

Shawn Shanahan (Fremont Area United Way, Inc.)

Rick Skinner (United Way of Greater St. Louis, Inc.)

Michael Smith (United Way of Metropolitan Chicago)

Carla Snyder (Valley of the Sun United Way)

Sarah Soboleski (Dolphin Digital Media, Inc.)

Joseph Sousa (United Way of Massachusetts Bay and Merrimack Valley)

Stacey Stewart (United Way Worldwide)

Rebecca Tanaka (United Way of Metropolitan Chicago)

Stephanie Tate Pilger (United Way of Greater Atlanta)

Edward Taylor (Northern Santa Barbara County United Way)

Lanita Tolentino (United Way of Massachusetts Bay and Merrimack Valley)

Megan Tracz (United Way Worldwide)

Daryle Unseld (Metro United Way, Inc.)

Rachel Wade (United Way of Southwest Michigan)

Connie Walker (United Way Winnipeg)

Beverly Weber (United Way of Benton & Franklin Counties)

Traci Wickett (United Way of Southern Cameron County)

Michael Wilkinson (United Way Worldwide)

Michael Williamson (United Way of Southeast Louisiana)

Mary Lou Young (United Way of Greater Milwaukee & Waukesha County)

Daniele Zanotti (United Way Toronto & York Region)